Empowering Women - Entrepreneurship Programme

When 11-23 May 2021

Where Online

 • Overview
 • Agenda
 • Scroll down for English                                                                                                   

     

        --  --  --  --  --  --  --  --  --   --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --


  Гараж 48, Естонська рада у справах біженців та Запорізький благодійний фонд «Єдність» за майбутнє» запрошують жінок зі сходу України взяти участь у «Програмі розширення можливостей жіночого підприємництва»! Розробіть свої ідеї щодо мікро- та малого бізнесу разом із командою, вигравайте гранти на розвиток підприємництва розміром до 83 000 грн та розвивайте стабільний бізнес задля покращення умов життя ваших родин.


  Військовий конфлікт на сході України з 2014 року зумовив те, що багато людей опинилися у вразливих умовах та щодня стикаються з проблемами: проживаючи на контактній лінії, через те, що стали внутрішньо переміщеними особами, або маючи членів родин з інвалідністю чи зниженим рівнем працездатності.


  Вперше в Запоріжжі восени 2019 року за підтримки Естонської ради у справах біженців та благодійного фонду «Єдність» за майбутнє» в рамках Програми розвитку та співробітництва Естонії 83 жінки з Донецької, Луганської та Запорізької областей, котрі постраждали від конфлікту, виступили з ініціативами та зробили сміливі кроки в освоєнні нових навичок для створення власного бізнесу та поліпшення життя своїх сімей. Завдяки проведенню Мейкатону «Розширення прав та можливостей жінок», наданню грантів на підприємництво, а також наставництву п’ять малих підприємств зараз працюють як стійкі мікропідприємства на сході України. Наполегливо втілюючи свої ідеї, жінки досягли значних успіхів – дохід їх сімей зріс на 68%.


  Завдяки надихаючій силі та креативності жінок зі сходу України разом з нашими досвідченими наставниками та партнерами у організації заходу ми хочемо розширити можливості жінок! Це єдина унікальна програма, що об’єднує 100% жінок-учасниць.


  💁🏻‍♀️«Програма розширення можливостей жіночого підприємництва» розпочнеться 24-25 квітня та продовжиться 11-23 травня 2021 року, повністю в режимі ОНЛАЙН. 💁🏻‍♀️


  Завдяки проведенню навчання в рамках програми, виділенню грантів на підприємництво та наданню подальшої 6-місячної підтримки та консультування фахівцями (наставництво) ми хочемо підтримати бізнес-ідеї, які перетворяться у працюючі підприємства.
  1. 📍ВСТУП ТА ВОРКШОП 📍

  24-25 квітня 2021 р.

  онлайн

  Перша частина програми з підприємницької діяльності надасть знання щодо ведення власного малого бізнесу та переваг роботи у команді. Участь в проекті (навчанні) дасть можливість зрозуміти, чи Ви можете займатися підприємницькою діяльністю.Запрошуємо приєднатися до нас 300 найбільш вмотивованих учасниць: жінок різного віку, котрі мають змогу створити та керувати або працювати в мікро- чи малому бізнесі.


  Детальніше про подію читайте тут:  https://garage48.org/events/empowering-women-entrepreneurship-programme
  2. 📍ПРОГРАМА ПІДПРИЄМНИЦТВ 📍

  11-23 травня 2021 року      

  ОНЛАЙН

  60 команд після проходження частини 1 «Програми розширення можливостей жіночого підприємництва», які розроблять початковий бізнес-план та будуть мати високу мотивацію розпочати власний бізнес на сході України, будуть відібрані для участі в частині 2 «Програми підприємництва» в рамках «Програми розширення можливостей жіночого підприємництва».


  Протягом 14 днів програми Ви покращите та отримаєте нові навички щодо підприємництва, дізнаєтесь про основи розвитку власного бізнесу та навчитеся створювати проєкт своєї послуги чи товару. Наші досвідчені наставники будуть поруч із вами в онлайн, щоб втілити це у життя!


  Немає обмежень у сферах ваших бізнес-ідей: будь-то текстильна та реміснича діяльність або промисловість, аграрний сектор, послуги в сфері харчування та кейтерінгу, будівництво, технології, послуги краси та оздоровлення, різні види інших послуг, а також інші напрямки та сфери діяльності.  👩🏻 Протягом 11 – 23 травня у частині 2 «Програми підприємництва», команди, які візьмуть участь, отримають:

  🔸 НАВЧАННЯ на онлайн-зустрічах з висококваліфікованими фахівцями в рамках наставницької діяльності та онлайн-консультації з міжнародними експертами.


  🔸СЕМІНАРИ-ТРЕНІНГИ щодо розробки товарів і послуг та їх адаптації до умов ринку під час коронавірусу, планування та розвиток бізнесу, бухгалтерські аспекти, фінансове планування, розрахунок собівартості продукту та ринкової ціни, маркетинг, онлайн-маркетинг у соціальних медіа, основи дизайну, створення та монтаж відео, презентаційні навички, управління командою.


  🔸 ЧАС ДЛЯ РОБОТИ В КОМАНДІ вдома. В розкладі занять заплановано час, щоб працювати разом з командою над розробкою бізнес-ідеї, маркетингового плану та першою версією Вашого продукту чи послуги. 


  🔸ФІНАЛЬНИЙ КОНКУРС БІЗНЕС-ПЛАНІВ, ЯКИЙ БУДЕ ОЦІНЮВАТИСЯ ЕКСПЕРТНИМ ЖУРІ, за результатами якого будуть відібрані 20 команд переможців для отримання гранту та подальшої участі у проекті «Програма розширення можливостей жіночого підприємництва».


  Семінари-тренінги та зустрічі з наставниками будуть відбуватися протягом 14 днів. Програма розрахована на 4 – 6 днів. В той же час, у Вас буде достатньо часу, щоб працювати вдома разом з командою над розробкою бізнес-ідеї та маркетингового плану та першою версією Вашого продукту (товару) чи послуги.  3. 📍ГРАНТИ НА ПІДПРИЄМНИЦТВО ТА ПРОГРАМА НАСТАВНИЦТВА 📍

  За результатами конкурсу проектів 20 найкращих команд, які представлять бізнес-маркетинговий план разом із першою версією своєї послуги чи товару (продукту), отримають цільові гранти на організацію бізнесу в розмірі від 60 000 до 80 000 грн в залежності від необхідних витрат для придбання обладнання та техніки. Протягом шести місяців з командами-переможцями працюватимуть місцеві та міжнародні наставники.

   


  👩‍💻 Вихід в Інтернет

  Якщо ваша заявка про реєстрацію буде затверджена, але при підготовці до участі в навчанні у вас виникнуть проблеми доступу до Інтернету, організатори будуть допомагати вирішити це питання у кожному індивідуальному випадку окремо.  ❗️Реєстрація ❗️

  Участь у «Програмі підприємництва» буде відкрита для команд жінок, котрі взяли участь у першій частині Програми розширення прав і можливостей жіночого підприємництва, яка відбудеться 24-25 квітня.


  Детальніше ви можете прочитати тут і подати заявку до 15 березня 2021 року: 

  https://garage48.typeform.com/to/U0kdSNmE


  Заявка до «Програми підприємництва» відкривається 26 квітня!  Приєднуйтесь на Facebook для оновлень щодо подій: https://www.facebook.com/events/197547702071155


  🙋‍♀️ У разі виникнення питань, будь ласка, зв’яжіться з нами за адресою:

  zm.ednist2021@gmail.com (або за телефонами 095-611-87-98 (Раїса): Донецька, Луганська області, 068-221-22-80 (Лідія) Запорізька, Харківська, Дніпропетровська області).


   -- «Програма розширення можливостей жіночого підприємництва» організовують За підтримки Міністерства закордонних справ Естонії у рамках Фонду розвитку та гуманітарної допомоги. --


        --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  -- 


  Garage48, Estonian Refugee Council and Unity for the Future invite women in eastern Ukraine to take part in the Empowering Women Entrepreneurship Program! Develop your micro- and small business ideas with a team, win entrepreneurship grants of 83 000 UAH per team and develop a sustainable business supporting a better livelihood for your family.


  The ongoing Donbass conflict in eastern part of Ukraine has since 2014 left many people in a vulnerable condition and facing daily challenges when living near the contact line, due to internal displacement or living with and supporting family members with disabilities or lessened work ability.


  Our first time in Zaporizhzhia, together with Estonian Refugee Council and Unity for the Future Charitable Fund as a part of Estonian Development Cooperation Programme, saw 83 women from Donetsk, Luhansk and Zaporizhzhia oblasts, affected by the conflict to take a stand and make brave steps in learning new skills to establish their own businesses and support their families for a better livelihood. As a result of the Empowering Women Makeathon in the fall of 2019, followed with entrepreneurship grants and after-mentoring support, five small businesses are now working as sustainable micro enterprises in eastern Ukraine. The income of the families of these women has risen 68%, directly as a result of taking part in this programme and working hard to make ideas into reality.


  With the inspiring strength and creativity of the women in eastern Ukraine and together with our experienced mentors and organizing partners we want to empower more women! We are back with the really one-of-a-kind event program, connecting 100% women participants.  💁🏻‍♀️The Empowering Women Entrepreneurship Program is happening on April 24-25th and May 11-23rd, fully ONLINE.  💁🏻‍♀️

  Through a series of events in two parts, entrepreneurship grants and an after-mentoring programme of 6 months, we want to support business ideas becoming into working businesses.


  1. 📍 INTRO & WORKSHOP 📍

  April 24-25th

  online

  The first part of the entrepreneurship programme is meant for you to get more insights into what it means running your own small business, what are the benefits of working together with a team and if you see entrepreneurship being something that would work for you. We are welcoming 300 most motivated participants to join us - women of all ages motivated to establish and run, or work in a micro or small business.

  The first part of the programme, Intro & Wokrshop is happening on April 24-25th in online.
  Read more about the event here: https://garage48.org/events/empowering-women-entrepreneurship-programme  2. 📍ENTREPRENEURSHIP PROGRAMME📍
  May 11-23rd 2021

  ONLINE

  60 teams will be selected to take part, with minimally 3 members, who are vulnerable women from Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia, Kharkiv and Dnipropetrovsk oblasts and who have an initial business plan and high motivation to start their business in eastern Ukraine. 2 members exception can be made for family businesses.  


  During the 14 days of the program, you will have the opportunity to improve and get new entrepreneurial skills, experience what it means to develop your own business and create your service or product first design. Our experienced mentors will be digitally there by your side to make it real!


  There are no limits to the fields of your business ideas - be it textiles & handicraft industry, social services, beauty and wellness services, food & catering, technology etc.  👩🏻 The entrepreneurship program consists of the following steps:


  🔸 MENTORING in virtual checkpoints with dedicated team mentors & one-on-one calls with international experts


  🔸 WORKSHOPS on product & service design & redesign in times of COVID-19, business planning & business development, accounting, financial planning, costs & product prices calculation, marketing, social media marketing, design basics, making videos, presentation skills, team management 


  🔸TEAMWORK time at home


  🔸 FINALS with JURY and selection of 20 grant and after-mentoring winning teams


  The checkpoints with mentors and workshops during the 14 days are happening as combined sessions during 4-6 days of the program. In the meantime, you will have time to work together with your team on developing your business & marketing plan and first version of your product or service design at home.  3. 📍ENTREPRENEURSHIP GRANTS AND AFTER-MENTORING 📍

  The 20 best teams who have participated in PART 2 of the entrepreneurship programme and have presented a business and marketing plan, together with the first version of their service or product design, will get conditional entrepreneurship grants in the amount of 83 000 UAH per team followed by an after-mentorship program for 6 months, together with local and international mentors.  👩‍💻 Getting online

  In case you don’t have internet access - once your registration application is approved, the organizers will help to solve this issue in each individual case.  ❗️REGISTRATION ❗️

  Participation in the bootcamp is open for teams of women who have attended the first part of the Empowering Women Entrepreneurship Programme - Intro & Workshop, happening on April 24-25th.


  Read more and apply by 15th of March 2021: https://garage48.typeform.com/to/U0kdSNmE


  Application for TEAMS to the Entrepreneurship Programme opens on April 26th!


                                                                                 --  --  --


  Join the Facebook event to be up to date: https://www.facebook.com/events/197547702071155  -- The Empowering Women Entrepreneurship Programme is funded by Estonian Ministry of Foreign Affairs under the Fund for Development and Humanitarian Aid. --


  🙋‍♀️ In case you have any questions about participation, please contact us at zm.ednist2021@gmail.com or kadri@garage48.org.

  ПРОГРАМА ЗАХОДУ


  Вже відкрито можливість подати заявки! Ви можете подати свою бізнес-ідею до 12.00 1 травня. Ми зв'яжемося з усіма заявницями щодо результатів до 7 травня. Двотижнева навчальна програма з підприємництва розпочнеться 11 травня.

  Програма навчання протягом двох тижнів:

  11-13 травня
  Воркшопи (бізнес-план та бізнес-канва, маркетинг та продажі, робота в команді)
  Контрольні перевірки та менторські сесії

  14-16 травня
  Робота в команді вдома

  17-18 травня
  Воркшопи (бюджетування, фінансове планування, розрахунок вартості продукту та зарплат, правові аспекти)
  Контрольні перевірки та менторські сесії

  19-21 травня
  Робота в команді вдрма над бізнес-планами та підготовкою фінальних відеороликів

  22-23 травня
  ФІНАЛ


        -- --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --    -- --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  --  -- --


  AGENDA


  Applications are now closed! We will let all applicants know about the results by 7 May. The 2-week entrepreneurship programme will start on 11 May.


  MAY 11th

  10.00-10.30 Programme opening, agenda and activities introduction


  11.00-13.00 CHECKPOINT #1


  14.00-15.30 WORKSHOP: Business plan, time management & focus - action plan & teamwork.

  Mentor - Maarika Truu, Garage48.


  15.30-16.00 WORKSHOP: SWOT analysis. Mentor - Maria Yarotska, REACTOR.UA.


  16.15-18.15 WORKSHOP: MARKETING. Market analysis. Customer analysis, client segmentation. Competitive assessment. Unique selling point. Mentor - Tamara Bezljudova, Garage48.


  MAY 12th
  9.00-10.45 WORKSHOP: Product & Service design. Mentor - Piruza Harutjunjan, Dexatel.

  11.00-12.00 WORKSHOP: Design hacks. Mentor - Maria Yarotska, REACTOR.UA.

  13.00-14.30 WORKSHOP: Branding. Mentor - Lucine Ayanian, HAYHAY.

  14.30-15.30 WORKSHOP: Social Media. Mentor - Lucine Ayanian, HAYHAY.


  15.30-17.30 CHECKPOINT #2.

  18.30 Mentoring sessions  MAY 13th
  10.00-16.00 
  Mentoring sessions


  16.00-17.00 WORKSHOP
  : Pitching & final demo video ABC. Mentor - Maarika Truu, Garage48.


  17.00-17.30 
  Wrap-up and homework  MAY 14-16

  Teamwork at home


  May 17th

  9.00-11.00 CHECKPOINT #3
  11.00-16.00 WORKSHOPS
  on financial planning, budgeting, accounting, product prices and salaries calculations, legal aspects of starting a business.
  *Detailed agenda will be presented after May 13th.


  May 18th
  9.00-11.00 CHECKPOINT #4
  11.00-16.00 Mentoring sessions
  15.00-17.00 PITCH DRILL


  May 19th 23.59

  Business plan submission deadline


  May 21st 23.59
  Final demo video submission deadline


  May 22-23rd
  FINALS

  WHAT IS SAID

  #G48EMPOWHER

  THE SUPERSTARS
  The Mentors 

  Maarika Truu
  Garage48 host & mentor, Head of partnerships at Single.Earth
  Tamara Ogorodova
  Chairperson of the Board at Zaporizhzhia Charitable Fund Unity for the Future
  Maria Yarotska
  Co-founder of Belka&Strelka and Founder of Banka Zerowaste Shop
  Valeriia Holierova
  Design Thinking & Customer Experience Expert, Ukrainian Startup Fund
  Tamara Bezljudova
  Product Manager at Pipedrive
  Lucine Ayanian
  Marketing Expert and Creative Director with more than 10 years of experience in the industry
  Olesia Shablia
  Co-founder at Belka&Strelka Events Agency, NASA Space Apps hackathon host, and a space exploration community volunteer
  Olga Hoch
  Pallas University of Applied Sciences, Textile Department. Home textiles expert, technologist and artist.
  Anzhelika Samuilova
  Managing Director at Kiwi Education UK/IE
  Evgenia Trofimova
  Founder at Introwise
  Maryna Goncharenko
  America House Odessa Director
  Iryna Krepchuk
  Sales Development Representative at Hopin
  Terje Trochynskyi
  Conference Manager at Tallinn Music Week, Svatja Vatra Manager
  Nataliya Nakonechna
  CEO, Co-Founder at Kick Your Tech
  Katerina Moskvichova
  Director at  Легче воздуха
  Yuliya Rudyk
  Founder at SOTY Marketing Agency
  Maryna Mruk
  Specialist at State Property Fund of Ukraine
  Marina Shutova
  User Onboarding Specialist at Katana Smart Manufacturing Software
  Piruza Harutjunjan
  Head Of Business Services at SK ID Solutions
  Sementyi Lobach
  Head at Point.School
  Gevorg Mkrtchian
  Founder at Algalive, General Partner at MKRT Group
  Oleksii Tribusian
  Lawyer advisor of the National association of credit unions of Ukraine
  Karina Voyt
  Digital Communications Specialist, Social Media Marketing Manager at Prometheus

  Jury members 

  Maarika Truu
  Garage48 host & mentor, Head of partnerships at Single.Earth
  Tamara Ogorodova
  Chairperson of the Board at Zaporizhzhia Charitable Fund Unity for the Future
  Maria Yarotska
  Co-founder of Belka&Strelka and Founder of Banka Zerowaste Shop
  Olesia Shablia
  Co-founder at Belka&Strelka Events Agency, NASA Space Apps hackathon host, and a space exploration community volunteer
  Valeriia Holierova
  Design Thinking & Customer Experience Expert, Ukrainian Startup Fund
  Maryna Goncharenko
  America House Odessa Director
  Terje Trochynskyi
  Conference Manager at Tallinn Music Week, Svatja Vatra Manager
  Anzhelika Samuilova
  Managing Director at Kiwi Education UK/IE
  Marina Shutova
  User Onboarding Specialist at Katana Smart Manufacturing Software

  Organizers

  Kadri Tiisvelt
  COO│ Project Manager at Garage48
  Anna Babushkina
  Junior Project Manager at Garage48
  Tamara Ogorodova
  Chairperson of the Board at Zaporizhzhia Charitable Fund Unity for the Future
  Oksana Drozdovska
  Communication assistant at Zaporizhzhia Charitable Fund Unity for the Future
  Lidiya Yemelyanova
  Local coordinator at Zaporizhzhia Charitable Fund Unity for the Future
  Mary Vydysh
  Financial manager at Zaporizhzhia Charitable Fund Unity for the Future
  Eero Janson
  Director at Estonian Refugee Council
  Madle Timm
  Head of Communications at Estonian Refugee Council
  Raisa Ostapets
  Local Coordinator at Unity for the Future Charitable Fund

  The Programme is brought to you by: